Aluminium to lekki i plastyczny metal, który podczas przetapiania nie traci swoich właściwości. Właśnie z tego powodu jego produkcja może mieć charakter cykliczny. Wyprodukowane ze złomu stopy aluminium trafiają do fabryk naszych klientów, gdzie powstają z nich części samochodowe lub inne wyroby. Po wielu latach użytkowania, wysłużone części znów trafią na złom. Istnieje duża szansa, że nasi specjaliści ponownie zakupią je do zakładów produkcyjnych Nicromet, gdzie po raz kolejny zostaną przetworzone na stopy aluminium.

Szacuje się, że około 75% z wyprodukowanego do tej pory materiału nadal pozostaje w użyciu. Produkcja aluminium ze złomu jest tańsza i wymaga mniejszych nakładów energii, niż przy pozyskiwaniu metalu z rudy. Podczas procesu do otoczenia dostaje się aż o 95% mniej zanieczyszczeń.

Proces produkcyjny w naszych fabrykach podzielić można na 6 etapów:

 •  zakup surowcow

  01. Zakup surowców

  W produkcji stopów wykorzystuje się złom aluminium oraz dodatki stopowe takie jak krzem, zaprawy niklowe, manganowe, tytanowe i inne.
 • kontrola jakosci zlomu

  02. Kontrola jakości złomu

  Każda dostawa jest szczegółowo sprawdzana pod kątem radioaktywności, składu chemicznego oraz zanieczyszczeń.
 • topienie uszlachetnianie

  03. Topienie, uszlachetnianie

  Aby osiągnąć stop o wymaganym składzie chemicznym, odpowiednio dobrany wsad surowcowy zostaje przetopiony i wzbogacony.
 • zlewanie aluminium

  04. Zlewanie aluminium

  Przelewanie metalu odbywa się przy pomocy specjalnych kadzi transportowych lub rynien. Stop dostarczany jest do klienta w formie stożków, gąsek lub w postaci ciekłej.
 • wykorzystanie stopow aluminium

  05. Wykorzystanie stopów aluminium

  Odlewy z aluminium uzyskanego w procesie recyklingu złomu są wykorzystywane przez naszych klientów do produkcji części samochodowych i innych wyrobów.
 • recykling

  06. Recykling

  Proekologiczne trendy i programy zrównoważonego rozwoju sprawiają, że coraz więcej aluminium poddaje się recyclingowi. Metal charakteryzuje się wysoką odzyskiwalnością.